Jonas Henriksson skytteligavinnare

Många av er vet säkert redan innan att Jonas Henriksson vann skytteligan. Och betydelsen för Grebbestad av att ha Jonas i laget är stor eller vad sägs om 40 mål på 39 seriematcher på hans två säsonger i Grebbestad, inte illa.

Skälla för hämtad skytteliga Svenska Fotbollsförbundet:

Totalt gjordes det 590 mål varav 46 st på straff. 170 olika målskyttar fanns det i serien. Flest straffmål hade Albrim Demalijaj Lidköpings FK med 6 st.
Anton Henriksson som lämnade oss efter våren blev 26:a med sina 6 mål och näst bäst av Grebbestads spelare.

Skytteligan Inom parantes, antal straffmål


1. Jonas Henriksson Grebbestads IF 18 (1)
2. Kristoffer Bohrén Lidköpings FK 16
3. Eduardo Lino IFK Ölme 15 (4)
3. Robin Eriksson Ytterby IS 15
5. Valon Gashi IK Gauthiod 14
6. Govand Haidar Carlstad United BK 13
7. Albrim Demalijaj Lidköpings FK 11 (6)
7. Fredrik Johannesson Nordvärmland FF 11 (5)
7. John Stenberg IFK Åmål 11 (1)
10. Cornelis Leckborn Ytterby IS 10 (2)
10. Gzim Istrefi Karlstad BK 10
10. Magnus Lagerin Tibro AIK FK 10 (4)
10. Simon Molander Carlstad United BK 10 (1)
14. Damir Vukanac Nordvärmland FF 8
14. Henrik Forsberg Lerums IS 8
14. Klas Bohman IK Gauthiod 8 (4)
14. Ludvig Fritzson Tibro AIK FK 8
14. Marcos Arthur Roque da Silva IFK Ölme 8
19. Dennis Karbin IFK Ölme 7
19. Emil Olesen IK Gauthiod 7
19. Emil Svensson IK Gauthiod 7
19. Gazmend Bahtiri Nordvärmland FF 7
19. Jonatan Nilsson IK Gauthiod 7
19. Sebastian Carlsson Carlstad United BK 7 (1)
19. Sonny Karlsson Lärje-Angereds IF 7
26. Alfred Wemmert IK Gauthiod 6
26. Anton Henriksson Grebbestads IF 6
26. Erik Olsson Torslanda IK 6 (1)
26. Erol Jusuf Torslanda IK 6
26. Fredrik Strand Ytterby IS 6
26. Gabriel Garis Lärje-Angereds IF 6 (1)
26. Patrik Falk Torslanda IK 6
26. Stefan Stojanovic IFK Åmål 6
26. Tobias Hansson Lerums IS 6 (1)
35. Alexander Johansson Stenungsunds IF 5
35. Branislav Babic Nordvärmland FF 5
35. Erik Wennberg Carlstad United BK 5
35. Felix Nilsson Karlstad BK 5
35. Granit Berisha Grebbestads IF 5 (2)
35. Jonathan Cameras Ytterby IS 5
35. Lawand Haidar Carlstad United BK 5
35. Richard Björnander Lerums IS 5
35. Robert Knutsson Tibro AIK FK 5
35. Simon Johansson Stenungsunds IF 5 (1)
35. Viktor Granat Tibro AIK FK 5
46. Andreas Johansson Torslanda IK 4 (1)
46. Bastian Rojas Diaz Carlstad United BK 4 (1)
46. Daniel Andersson Grebbestads IF 4
46. Daniel Gustafsson IFK Åmål 4
46. George Kojadinovic Nordvärmland FF 4
46. Hampus Engevik Ytterby IS 4
46. Jeton Krasniqi Stenungsunds IF 4 (1)
46. Johan Falkmar Karlstad BK 4
46. Lars Jingfors IFK Åmål 4
46. Miralem Malic Nordvärmland FF 4
46. Mladen Bucanin IFK Åmål 4
46. Olle Kristoffersson Grebbestads IF 4
46. Reza Shirazi IFK Ölme 4
59. Amir Noajnas Carlstad United BK 3
59. Ardi Thaqi Stenungsunds IF 3
59. Erik Nilsson Karlstad BK 3 (1)
59. Fredrik Berntsson Lerums IS 3
59. Galvan Ayoub Lärje-Angereds IF 3
59. Ibrahim Tahini IFK Åmål 3
59. Jihad Nashabat Lärje-Angereds IF 3
59. Jochen Graf Lidköpings FK 3
59. Josef Hällgren Abdulrahman Lärje-Angereds IF 3
59. Mathias Wahl Karlstad BK 3
59. Mattias Larsson Stenungsunds IF 3
59. Nicklas Andersson Ytterby IS 3 (1)
59. Oscar Lander Carlstad United BK 3
72. Alex Darborg Torslanda IK 2
72. André Jernberg Carlstad United BK 2
72. Andreas Jernarp Torslanda IK 2
72. Anjur Osmanovic Lärje-Angereds IF 2
72. Archie Harvey Nordvärmland FF 2
72. Christian Silva Karlstad BK 2
72. Christopher Lenning Torslanda IK 2
72. Claes Nyman Carlstad United BK 2
72. Cristoffer Söderlund Grebbestads IF 2
72. Daniel Lohm Ytterby IS 2
72. David Svensson IK Gauthiod 2
72. Enis Radoncic Lärje-Angereds IF 2
72. Erkin Hamidovic Lidköpings FK 2
72. Felix Kristoffersson Grebbestads IF 2
72. Fredrik Synnergren Lidköpings FK 2
72. Goran Nimcevic Nordvärmland FF 2 (1)
72. Gustav Hellman Lidköpings FK 2
72. Hannes Fritzson Tibro AIK FK 2
72. Hossam Kaawach IFK Åmål 2
72. Ivan Radulovic Nordvärmland FF 2
72. Jesper Englund IFK Åmål 2
72. Kristijan Nikolla Lidköpings FK 2
72. Marcus Axelsson Stenungsunds IF 2
72. Markus Svensson Grebbestads IF 2
72. Martin Eskilsson Tibro AIK FK 2
72. Oskar Alvers Karlstad BK 2
72. Oskar Mårtensson Tibro AIK FK 2
72. Philip Hofvenström Stenungsunds IF 2
72. Prince Ehiorobo Lärje-Angereds IF 2 (1)
72. Rasmus Karlsson Lerums IS 2
72. Rengber Kalash Lärje-Angereds IF 2 (2)
72. Robert Vilahamn Ytterby IS 2
72. Sebastian Bahnemann IK Gauthiod 2
72. Simon Schullström Jansson Karlstad BK 2
72. Steffen Hjort Sörensen Ytterby IS 2
72. Tommy Karlsson IFK Ölme 2
108. Adam Fägerhag Tibro AIK FK 1
108. Adis Maglic Nordvärmland FF 1
108. Alex Hansson Torslanda IK 1
108. Andreas Wårdh Lerums IS 1
108. Anton Regnander-Bergh Lerums IS 1
108. Björn Jingfors Carlstad United BK 1
108. Chadly Maduka Lärje-Angereds IF 1
108. Darko Trajchev Nordvärmland FF 1
D108. avid Bernhardsson Stenungsunds IF 1
108. David Högfält IFK Åmål 1
108. David Olsson Grebbestads IF 1
108. Denis Osmanovic Lärje-Angereds IF 1
108. Desmond Richards Karlstad BK 1
108. Erik Forsblad IK Gauthiod 1
108. Erik Svanström IFK Åmål 1
108. Felix Jansson Carlstad United BK 1
108. Filip Olofsson Lärje-Angereds IF 1
108. Flamur Mollapolci IFK Åmål 1
108. Fredrik Ekman Lerums IS 1
108. Fredrik Landén Lerums IS 1
108. Goran Mihajlovic Torslanda IK 1
108. Gustav Henriksson Grebbestads IF 1
108. Haidar Bejan Lärje-Angereds IF 1
108. Henrik Andersson IK Gauthiod 1
108. Henrik Palmersjö Grebbestads IF 1
108. Jacob Thordson Torslanda IK 1
108. Jimmie Olausson Lidköpings FK 1
108. Julian Said Tibro AIK FK 1
108. Kushtrim Maholli Lärje-Angereds IF 1
108. Lucas Hedlund IFK Åmål 1
108. Lukas Nordin Lidköpings FK 1
108. Manar Alobaidi Lärje-Angereds IF 1
108. Marco Stua Lerums IS 1
108. Marcus Bengtsson IFK Ölme 1
108. Marcus Hjelm Stenungsunds IF 1
108. Martin Edman Lidköpings FK 1
108. Martin Holmberg Lidköpings FK 1
108. Mathias Johannesson Torslanda IK 1
108. Mattias Svensson Grebbestads IF 1
108. Micael Jakobsson Lerums IS 1
108. Naweed Amin Ashairi Grebbestads IF 1
108. Nicklas Rehnby IFK Ölme 1
108. Oliver Stanisic Torslanda IK 1
108. Oscar Jansson Karlstad BK 1 (1)
108. Patrik Adamczyk Grebbestads IF 1
108. Patrik Gustafsson Lidköpings FK 1
108. Peter Johansson Lidköpings FK 1
108. Petros Aheferom Lärje-Angereds IF 1
108. Philip Andersson Stenungsunds IF 1
108. Rasmus Gunnerek Tibro AIK FK 1
108. Rexhep Bahtiri Karlstad BK 1
108. Richié Kouya Lärje-Angereds IF 1
108. Robin Lundgren IK Gauthiod 1
108. Samuel Schullström IFK Åmål 1
108. Sebastian Hedlund Stenungsunds IF 1
108. Shkembim Misimi IFK Ölme 1
108. Simon Bobek Stenungsunds IF 1
108. Simon Petkovski Torslanda IK 1
108. Simon Stålnacke Stenungsunds IF 1
108. Stefan Zarkovic Karlstad BK 1
108. Tobias Danielsson Karlstad BK 1
108. Tobias Johansson Carlstad United BK 1 (1)
108. Tobias Sundström Torslanda IK 1
108. Tom Larsson Carlstad United BK 1
108. Wiktor Wersén IK Gauthiod 1

Jonas Henriksson

Rosa, det var en lite lugnare första halvlek, men sedan tog det fart och 0-1, 1-1 och till slut 2-1. ...

Div II Norra Götaland
Igår 16:00

LIDKÖPINGS FK
2-1

Siljevi, Grebbestad
Div II Norra Götaland
2019-09-21 15:00
NORDVÄRMLANDS FF (b)
Nyvallen, Ambjörby


 
HIF/GIF div. 6
Munkedals IF lag 2 (b)
2019-09-21 15:00
Munkedals IP

F04-06
Stenungsunds IF (h)
Idag 15:00
Sparvallen konstgräs Tanumshede

F04-06
Hamburgsunds IF (b)
2019-09-18 18:00
Sundvallen