Mattias Svensson

Berba
27 år
184 cm
75 kg
Rektor
Grebbestads IF

Seniorlagsdebut 2007, 15 år gammal.
Vann den interna skytteligan 2011 med 13 mål.
Vann den interna skytteligan 2012 med 21 mål.

13 december 2012 väntar den andra knäoperationen för Mattias.
Operationen framflyttad och görs 8 januari 2013.
Efter operationen kom domen - Färdigspelat !
"Det sämsta knä jag sett på en kille i din ålder" var läkarens dom till 20-årige Mattias efter operationen.
Men Mattias ville annat ...

28 maj 2014 fick Mattias, efter nya operationer och brosktransplantation, klartecken av läkare att spela igen. Comebacken i Andralaget sker på nationaldagen 6 juni.

Sedan full fart igen och oftast plats i A-laget.

Missade hela 2017 och 2018. Nya problem med knäet och 2 nya operationer väntar i slutet av november 2017 och i januari 2018.

Ingår i ledarstaben som en resurs under 2018.
Assisterande tränare 2019.

2013 Grebbestads IFs Uppmuntringspris
2012 Grebbestads IFs Bästa målskytt A-laget
21 mål
2012 Grebbestads IFs Bästa målskytt B-laget
18 mål
2011 Grebbestads IFs Bästa målskytt A-laget
13 mål

160213 Träning Kråkeröy IL, Norge (h) 2-0 Vmf 1 mål 43:e
160220 Träning Vänersborgs IF (h) 2-0 Vmf
160224 Träning IK Svane (h) 2-1 Avb 65:e
160227 DM Skärhamns IK (b) 5-0 Vmf 1 assist 70:e
160307 Träning Stenungsunds IF (b) 2-0 Vmf 1 mål 46:e
160320 DM IK Oddevold (b) 2-0 Vmf 46:e
160325 Träning Sarpsborg FK, Norge (h) 9-1 Vmf 46:e
160401 Träning Torslanda IK (b) 1-2 Avb 64:e
160409 Div II Lidköpings FK (b) 0-1 Avb 66:e
160416 Div II Gunnilse IS (h) 3-3 Avb 1 mål 1 assist 76:e
160422 Div II Skövde AIK (b) 4-2 Avb
160429 Div II IK Gauthiod (h) 4-1 Avb
160505 Div II Rynninge IK (h) 1-0 Cmf
160508 Div II IFK Kumla (b) 1-4 Vmf 1 assist 69:e
160513 Div II Vänersborgs FK (h) 0-3 Avb 74:e
160518 DM Stångenäs AIS (b) 7-0 Avb 55:e
160521 Div II Kortedala IF (b) 1-1 Avb 88:e
160528 Div II Karlstad BK (h) 0-3 Avb 65:e
160602 Div II Stenungsunds IF (b) 0-2 Avb 71:e
160611 Div II Skoftebyns IF (h) 0-2 Avb
160615 Sv. Cupen Qviding FIF (h) 3-1 Avb
160618 Div II Örebro Syrianska IF (b) 2-3 Cmf 78:e
160623 Div II IFK Uddevalla (h) 1-2 Avb 67:e
160723 Träning Vårgårda IK (h) 3-1 Hmf 1 mål 46:e
160729 Div II Lidköpings FK (h) 2-0 Avb 60:e
160803 DM IK Oddevold (h) 1-3 Ocmf 1 mål 80:e
160806 Div II Skövde AIK (h) 1-0 Vmf 60:e
160812 Div II IK Gauthiod (b) 3-2 Avb 68:e
160820 Div II Rynninge IK (b) 2-1 Cmf 2 mål
160824 Sv. Cupen Kalmar FF (h) 0-3 Ocmf 63:e
160827 Div II IFK Kumla (h) 3-2 Vmf 67:e
160903 Div II Vänersborgs FK (b) 4-3 Avb 88:e
160910 Div II Kortedala IF (h) 4-0 Vmf 1 assist
160917 Div II Stenungsunds IF (h) 4-2 Ocmf 66:e
160924 Div II Karlstad BK (b) 0-6 Avb 46:e
161003 Div II IFK Uddevalla (b) 0-4 Ocmf 74:e
161008 Div II Örebro Syrianska IF (h) 5-0 Hmf 1 assist 58:e
161015 Div II Skoftebyns IF (b) 2-2 Hmf 1 assist
150207 Träning Munkedals IF (h) 6-0 Avb 1 assist 64:e
150214 Träning Selbak TIF (b) 3-1 Avb 68:e
150221 Träning IL Borgar, Norge (h) 5-3 Ocmf 34:e
150224 Träning IK Svane (b) 6-1 Avb 60:e
150228 Träning Kråkeröy IL, Norge (b) 0-4 Ocmf
150305 Träning Kungshamns IF (b) 6-0 Avb 1 mål 1 assist 46:e
150309 Träning IK Oddevold (b) 1-3 Avb 60:e
150314 Träning Gunnilse IS (b) 1-4 Vmf 56:e
150316 DM Skärhamns IK (b) 4-0 Cf 2 mål
150319 Träning Assyriska BK (b) 2-4 Avb 1 assist 59:e
150323 Träning Österlen FF (b) 4-3 Avb
150403 Träning Melleruds IF (h) 2-0 Avb 77:e
150411 Div II Lidköpings FK (h) 1-1 Avb 76:e
150418 Div II Rynninge IK (b) 6-2 Avb 1 assist 79:e
150424 Div II Karlstad BK (h) 0-0 Avb
150501 Div II Nordvärmlands FF (b) 3-3 Avb 70:e
150509 Div II Karlslunds IF HFK (h) 2-1 Avb 81:e
150513 Div II IFK Skövde FK (b) 3-1 Avb 64:e
150516 Div II Tibro AIK FK (h) 2-1 Cf 73:e
150524 Div II FC Trollhättan (b) 0-2 Avb 77:e
150528 Div II Vänersborgs FK (h) 2-0 Cf 80:e
150603 Div II Stenungsunds IF (b) 2-0 Cf 79:e
150608 Div II IK Gauthiod (b) 0-1 Cf 51:e
150612 Div II IFK Uddevalla (h) 0-1 Vmf 61:e
150618 Div II Skövde AIK (b) 2-5 Avb 65:e
150627 Div II Rynninge IK (h) 3-1 Cf 2 assist 80:e
150701 Div II Lidköpings FK (b) 2-3 Avb 77:e
150724 Träning Gunnilse IS (h) 3-1 Avb 1 assist 60:e
150801 Div II Karlstad BK (b) 2-3 Avb 1 mål 46:e
150803 Träning IFK Strömstad (b) 6-1 Cf 1 assist 46:e
150808 Div II Nordvärmlands FF (h) 4-0 Avb 1 assist 79:e
150815 Div II Karlslunds IF HFK (b) 3-2 Avb 1 mål 61:e
150819 DM IK Oddevold (h) 4-0 Ocmf 69:e
150822 Div II IFK Skövde FK (h) 3-1 Ocmf 66:e
150829 Div II Tibro AIK FK (b) 7-0 Avb 2 assist 65:e
150901 DM IFK Uddevalla (h) 2-0 Avb 67:e
150905 Div II FC Trollhättan (h) 4-1 Avb 1 mål 58:e
150912 Div II Stenungsunds IF (h) 3-2 Avb 74:e
150919 Div II Vänersborgs FK (b) 0-1 Cf 68:e
150926 Div II Skövde AIK (h) 1-0 Avb
151003 Div II IFK Uddevalla (b) 1-0 Avb 79:e
151010 Div II IK Gauthiod (h) 3-2 Avb
140507 DM IFK Valla (b) 1-2 Avb
140718 Träning Vänersborgs FK (h) 3-1 Vmf 1 mål
140722 Träning IFK Uddevalla U-19 (h) 12-1 Cf 1 mål 1 assist 46:e
140729 Div II Lidköpings FK (h) 2-1 Avb 71:e
140802 Div II Lerums IS (h) 2-2 Avb 57:e
140806 Sv. Cupen Utsiktens BK (h) 0-1 Avb 80:e
140812 Div II Lärje-Angereds IF (b) 2-1 Avb
140815 Div II Stenungsunds IF (b) 0-1 Avb 61:e
140823 Div II IFK Ölme (h) 2-3 Cf 1 assist
140829 Div II Ytterby IS (b) 1-5 Cf
140906 Div II IK Gauthiod (h) 1-0 Avb 1 mål 65:e
141011 Div II Torslanda IK (b) 2-0 Avb 1 assist 67:e
120204 Träning Idds FK (h) 3-1 Cf 1 mål 1 assist
120218 Träning IFK Uddevalla U-19 (b) 2-1 Cf 1 mål 1 assist
120225 Träning IK Oddevold Junior (b) 4-0 Cf 1 mål 2 assist
120303 DM Henåns IF (h) 2-1 Cf 1 mål
120310 Träning Hogstorps IF (b) 5-0 Cf 1 mål 1 assist
120317 DM Svenshögens SK (b) 6-2 Cf 1 mål 46:e
120324 Träning Tistedalen T&IF, Norge (b) 3-2 Cf 1 mål
120331 DM IFK Lane (h) 5-1 Cf 2 mål 79:e
120405 Träning Lysekils FF (b) 8-0 Cf 5 mål 19:e
22:e
65:e
120409 Träning Stångenäs AIS (b) 2-3 Cf 81:e
83:e
120422 Div IV Vallens IF (b) 4-2 Cf 2 mål 1 assist
120428 Div IV Kungshamns IF (h) 1-3 Cf 1 assist
120504 Div IV Uddevalla IS (b) 1-1 Cf
120512 Div IV Eds FF (h) 7-0 Cf 2 mål 2 assist
120516 Div IV Högsäters GF (b) 8-0 Cf 4 mål 1 assist
120526 Div IV Skärhamns IK (h) 0-1 Cf
120602 Div IV Svarteborg FK (b) 1-3 Cf 1 mål 91:e
120608 Div IV IFK Lane (h) 3-1 Cf 2 assist
120616 Div IV Stångenäs AIS (b) 0-0 Cf 75:e
83:e
120620 Div IV Åsebro IF (h) 4-1 Cf 2:e
120630 Div IV IF Viken (h) 6-0 Cf 2 mål 1 assist 70:e
120703 DM IFK Strömstad (b) 4-1 Ocmf 1 mål 1 assist 75:e
120728 Träning Alingsås IF (h) 1-3 Cf 1 assist
120731 DM Stenungsunds IF (h) 0-1 Cf
120804 Träning Älvsborg FF (h) 1-4 Cf 86:e
120815 Div IV Stångenäs AIS (h) 2-0 Cf
120819 Div IV IFK Lane (b) 3-1 Cf 31:e
120825 Div IV Svarteborg FK (h) 5-3 Cf 2 mål 2 assist
120901 Div IV Skärhamns IK (b) 8-0 Cf 2 mål 1 assist 79:e
120908 Div IV Högsäters GF (h) 10-1 Cf 5 mål 2 assist
120915 Div IV Eds FF (b) 2-0 Cf 87:e
120922 Div IV Uddevalla IS (h) 2-2 Cf 1 mål
120930 Div IV Kungshamns IF (b) 1-1 Cf
121006 Div IV Vallens IF (h) 1-1 Cf
121208 Träning IFK Uddevalla (h) 4-2 Cf 80:e
110302 DM Hamburgsunds IF (b) 2-1 Ocmf
110305 Träning Tistedalen T&IF, Norge (b) 4-5 Cf 2 mål 1 assist 60:e
65:e
110312 DM Stångenäs AIS (h) 2-4 Cf 1 mål 1 assist
110319 Träning Uddevalla IS (b) 6-1 Hmf 1 assist
110323 Träning Stigens IF (h) 0-0 Hmf
110327 DM Hogstorps IF (b) 5-4 Hmf 1 mål 70:e
72:e
110402 Träning Berg IL, Norge (b) 5-1 Hmf 2 mål 1 assist
110408 Träning Järna SK (b) 1-3 Cmf
110416 Träning Upphärad IS (b) 2-1 Hmf 1 assist
110421 Div IV Eds FF (b) 2-0 Hmf 1 mål 1 assist
110429 Div IV Stångenäs AIS (h) 1-1 Cf 1 mål
110507 Div IV IF Viken (b) 2-2 Cf
110514 Div IV IFK Lane (h) 1-2 Cf 1 mål
110521 Div IV Vallens IF (b) 1-2 Hmf 1 assist 42:e
71:e
110528 Div IV Stenungsunds IF (b) 1-4 Avb
110601 Div IV IFK Strömstad (h) 3-1 Cf 1 assist 70:e
110610 Div IV Stigens IF (b) 3-2 Cf 1 mål 1 assist
110618 Div IV Åsebro IF (h) 2-3 Cf 1 mål 1 assist
110622 Div IV Kungshamns IF (b) 5-1 Cf 2 mål
110629 Div IV Kungshamns IF (h) 1-1 Cf 1 assist 64:e
69:e
110723 Träning GIF A-lag 1992 (h) 7-2 Cf 2 mål 1 assist 38:e
43:e
70:e
75:e
110730 Träning Dalen/Krokslätts FF (h) 3-5 Cf 2 mål 1 assist
110803 Träning Lysekils FF (h) 6-0 Cf 3 mål
110808 Div IV Åsebro IF (b) 4-2 Cf 1 mål 2 assist
110813 Div IV Stigens IF (h) 4-0 Cf 2 mål 85:e
110817 Div IV IFK Strömstad (b) 0-1 Cf
110820 Div IV Stenungsunds IF (h) 3-4 Cf 1 mål 1 assist 45:e
54:e
110827 Div IV Vallens IF (h) 0-1 Cf
110902 Div IV IFK Lane (b) 3-2 Cf
110910 Div IV IF Viken (h) 2-3 Cf 1 mål
110918 Div IV Stångenäs AIS (b) 2-2 Cf 1 mål 56:e
58:e
66:e
68:e
110924 Div IV Eds FF (h) 0-0 Cmf
100227 Träning IFK Uddevalla P-93 (b) 3-2 Ocmf
100313 Träning Tistedalen T&IF, Norge (b) 2-1 Cmf 1 assist
100320 Träning Stångenäs AIS (b) 3-1 Cmf 1 mål 1 assist
100327 Träning Svarteborg FK (b) 3-2 Hmf 2 mål
100402 Träning Herrestad AIF (b) 1-3 Cmf 46:e
68:e
100410 Träning Glommen IF (b) 4-1 Cmf 4 mål
100416 Div IV Ödsmåls IK (h) 6-1 Ocmf 1 mål 1 assist 82:e
100423 Div IV Eds FF (b) 0-1 Ocmf
100501 Div IV Stigens IF (h) 4-1 Ocmf 58:e
100508 Div IV IFK Strömstad (b) 0-1 Vmf
100513 Div IV Kungshamns IF (h) 0-1 Avb 1:e
100521 Div IV Myckleby IK (b) 4-3 Vmf 2 mål 79:e
85:e
86:e
100528 Div IV IFK Åmål (b) 1-6 Vmf
100604 Div IV Lysekils FF (h) 3-2 Vmf
100606 Träning IFK Göteborg (h) 0-4 Vmf 46:e
100609 Div IV Stenungsunds IF (b) 0-0 Hmf
100615 Div IV Henåns IF (h) 2-2 Avb 46:e
100619 Div IV Vallens IF (b) 1-1 Cf
100628 Div IV Ödsmåls IK (b) 5-0 Hmf 1 mål 1 assist 75:e
100701 Div IV Eds FF (h) 2-1 Cmf
100727 Träning Stryn TIL, Norge (h) 6-5 Vmf 12:e
100807 Div IV IFK Strömstad (h) 0-1 Hmf
100821 Div IV Myckleby IK (h) 7-1 Cmf 3 assist
100828 Div IV IFK Åmål (h) 1-6 Cmf
100904 Div IV Lysekils FF (b) 7-2 Hmf 2 mål
100911 Div IV Stenungsunds IF (h) 1-2 Ocmf
100919 Div IV Henåns IF (b) 4-2 Hmf 1 mål
100925 Div IV Vallens IF (h) 0-2 Hmf
090228 Träning Berg IL, Norge (b) 2-3 Hmf 1 mål
090307 Träning Gresvik IF, Norge (b) 2-1 Hmf 55:e
090317 Träning Kungshamns IF (h) 2-3 Hmf
090321 Träning Uddevalla IS (b) 1-1 Hmf 1 assist
090328 Träning Kvik Halden FK, Norge (b) 0-3 Hmf 65:e
090404 Träning Tistedalen T&IF, Norge (b) 1-5 Cmf 1 mål
090410 Träning Stångenäs AIS (h) 0-2 Cmf
090419 Div IV Eds FF (h) 0-4 Ocmf
090425 Div IV Smögens IF (b) 4-2 Cmf 46:e
78:e
090501 Div IV Håfreströms IF (h) 4-1 Cmf
090508 Div IV IFK Uddevalla (b) 2-2 Hmf
090515 Div IV IFK Strömstad (h) 2-3 Hmf 1 mål
090520 Div IV Stenungsunds IF (b) 1-2 Hmf
090529 Div IV Henåns IF (b) 0-2 Hmf 29:e
31:e
72:e
76:e
090605 Div IV Lysekils FF (h) 3-2 Cf 1 assist
090612 Div IV IFK Åmål (b) 2-4 Hmf 1 assist
090623 Div IV Vallens IF (h) 1-4 Vmf
090627 Div IV Hogstorps IF (b) 3-6 Hmf 1 mål
090701 Div IV Eds FF (b) 1-2 Ocmf
090725 Träning Dalen/Krokslätts FF (h) 1-1 Cmf
090801 Träning Halvorstorp IS (h) 3-2 Cmf 1 mål 1 assist
090807 Div IV Smögens IF (h) 3-1 Cmf
090812 Div IV Håfreströms IF (b) 3-2 Ocmf 1 mål 79:e
090815 Div IV IFK Uddevalla (h) 2-6 Cf
090821 Div IV IFK Strömstad (b) 1-4 Hmf 82:e
090829 Div IV Stenungsunds IF (h) 1-3 Hmf
090905 Div IV Henåns IF (h) 3-1 Cmf
090912 Div IV Lysekils FF (b) 2-3 Cmf
090920 Div IV IFK Åmål (h) 3-2 Cmf 1 mål
090926 Div IV Vallens IF (b) 2-2 Cmf
091004 Div IV Hogstorps IF (h) 3-1 Cmf 30:e
39:e
46:e
080308 Träning Smögens IF (h) 1-5 Ocmf
080315 Träning Stångenäs AIS (h) 3-7 Cmf 1 assist 8:e
10:e
080329 Träning Svarteborg FK (b) 5-3 Cf 70:e
080405 Träning Bovall/Hunnebo (b) 5-1 Ocmf 61:e
080412 Träning Karlstad BK (h) 0-1 Hmf
080419 Div IV Myckleby IK (h) 1-2 Cf 69:e
73:e
080427 Div IV Henåns IF (b) 3-1 Hmf 1 assist 82:e
080502 Div IV Kungshamns IF (h) 1-3 Hmf 1 assist
080509 Div IV IFK Strömstad (b) 2-1 Hmf 77:e
080530 Div IV Grundsunds IF (h) 4-0 Hmf 1 mål 1 assist 62:e
70:e
080614 Div IV Eds FF (b) 1-3 Hmf 1 assist 62:e
080623 Div IV Hogstorps IF (h) 2-2 Hmf 2 assist 82:e
080627 Div IV Ödeborgs IF (b) 1-1 Hmf
080703 Div IV Myckleby IK (b) 2-5 Hmf
080726 Träning IF Heimer (h) 1-4 Hmf
080813 Div IV Henåns IF (h) 2-0 Hmf
080816 Div IV Kungshamns IF (b) 1-2 Hmf
080822 Div IV IFK Strömstad (h) 2-2 Hmf
080827 Div IV Dals Långed IK (b) 3-2 Hmf 1 assist
080830 Div IV Lysekils FF (h) 7-2 Hmf 3 assist
080911 Div IV Grundsunds IF (b) 5-2 Hmf 2 assist
080914 Div IV IFK Uddevalla (h) 2-3 Vmf
080920 Div IV Eds FF (h) 1-1 Hmf 56:e
77:e
080928 Div IV Hogstorps IF (b) 1-5 Hmf 59:e
64:e
081004 Div IV Ödeborgs IF (h) 7-0 Hmf 1 assist
070217 Träning Stångenäs AIS (b) 2-4 Avb 63:e
070224 Träning Tanums IF (b) 5-4 Avb 85:e
070303 Träning Hamburgsunds IF (b) 3-3 Avb 46:e
070310 Träning IFK Strömstad (h) 0-5 Avb 46:e
070315 DM Munkedals IF (h) 0-7 Avb 74:e
070317 Träning IFK Uddevalla (b) 1-1 Hmf 28:e
31:e
33:e
46:e
73:e
85:e
070428 Div IV IF Viken (b) 1-1 Avb 80:e
070511 Div IV IFK Åmål (b) 1-1 Avb 72:e
91:e
070606 Div IV Ödeborgs IF (h) 4-2 Avb 86:e
070619 Div IV Myckleby IK (h) 2-0 Avb
070627 Div IV Lysekils FF (b) 2-2 Avb
070722 Träning Tanums IF (b) 6-1 Avb 1 mål 1 assist 46:e
070811 Div IV IFK Uddevalla (b) 2-2 Avb
070817 Div IV IFK Åmål (h) 0-1 Avb 67:e
070822 Div IV IFK Strömstad (b) 1-2 Avb
070825 Div IV Vallens IF (h) 1-2 Avb
070901 Div IV IFK Lane (b) 1-0 Cmf
070908 Div IV Eds FF (h) 1-1 Cmf
070916 Div IV Ödeborgs IF (b) 0-2 Cmf 46:e
070922 Div IV Hogstorps IF (h) 2-0 Cmf 63:e

200719113061
200820119110
200929922574
2010221020723
20112214201321
201227392021718
2014131171610
201530623373
201626422341
2017100010
Totalt20995166544341

Nu startar Mattias Svensson kamp tillbaka till planen
Mattias Svenssons karriär har fått ännu ett nytt avbrott
Grebbestad förlänger med Matti, Granit och Söder
Fotbollsabstinens
Kvintett förlängde med Grebbestad!
Anton Henriksson till Örgryte…, och lite annat
Lite mer om Mattias Svenssons comeback
Mattias Svensson i comeback i storseger borta mot Bovall/Hunnebo - Update
Mattias Svensson allt närmare en överraskande comeback
Släkthistoria del 3: 3 generationer Mattsson i GIF
Mattias Svensson ser ljuset i tunneln
Mattias Svensson mot sensationell comeback?
Mattias Svensson opererad igen
Ny grebbestadsif.se
Mattias Svensson besked berör
Chockbesked för Mattias Svensson
Triss i operationer
Grebbestad vann toppmötet mot Svarteborg - update
Storseger för Grebbestad mot Lysekil
Ett ögonblick Mattias Svensson
Grebbestad slog Svarteborg
Mattias Svensson gipsad
Mattias nyopererad



Tidaholm-Grebbesta...

Grebbestad-Torslan...

Dennis Wise på åte...

Dennis Wise på åte...





En härlig helg med 9 GIF-poäng: A-laget 3-1, HIF/GIF 5-1 och F0406 7-0.

Div II Norra Götaland
2019-08-17 14:00

IFK TIDAHOLM
3-1

Tidavallen, Tidaholm
Div II Norra Götaland
I övermorgon 14:00
SÄVEDALENS IF (h)
Siljevi, Grebbestad


 
HIF/GIF div. 6
Tanums IF (h)
2019-08-25 13:00
Sundvallen

F04-06
IFK Strömstad (b)
2019-08-25 16:00
Strömsvallen