Olle Kristoffersson

Luftens Baron
28 år
Banktjänsteman, Sparbanken Tanum
Tanums IF
2013 (Stryn, Norge)

Lämnar Grebbestad efter ett strålande 2010 med 21 gjorda mål. Går till Stryn som han under sommaren 2010 gjorde 5 mål på när GIF vann med 6-5.
Tillbaka i Grebbestad 2013.

19 mars 2013 mot IFK Uddevalla i en träningsmatch skadar han knä. Första rapporterna tyder på korsbandsskada och missat år. En månad senare är det mer troligt att han kan vara tillbaka i spel i början av maj då läkarna nu inte längre misstänker korsbandsskada.

I en DM-match mot Stångenäs 22 mars 2017 är det tyvärr dags för en ny och nu betydligt allvarligare korsbandsskada som ödelägger säsongerna 2017 och 2018. Olle gick in i matchen i 62 min, gjorde 2 mål och fick gå ut efter skada i 76 minuten. Befarad korsbandsskada i samma knä som 2013. Detta konfirmerades tyvärr efter läkarundersökningar.


Mottagare av Andralagsledarnas Pris till lojalaste spelare i Andralaget 2016 med följande motivering:
PRISET GÅR TILL EN SPELARE SOM VERKLIGEN STÄLLER UPP I ALLA LÄGEN, BÅDE PÅ HEMMA- OCH BORTAPLAN. HAN TAR DESSUTOM STORT ANSVAR FÖR VÅRA YNGRE SPELARES UTVECKLING.

2016 Grebbestads IFs Bästa målskytt B-laget
26
2015 Grebbestads IFs Bästa målskytt B-laget
12 mål
2014 Grebbestads IFs Årets personlighet
Årets vinnare är en person som alla lag skulle vilja ha i omklädningsrummet. Många skratt under året är han "skyldig" till. Utan att "krydda" för mycket så är han en värdig vinnare av utmärkelsen årets personlighet.
2010 Grebbestads IFs Bästa spelare A-laget
Vinnaren har alltid en seriös och positiv inställning till både matcher och träning. Han har deltagit i samtliga 22 seriematcher och bidragit starkt till lagets poängskörd med sina 21 mål och 10 assist Sammantaget ger detta säsongen 2010 års ”BÄSTA SPELARE” i Grebbestads IF
2010 Grebbestads IFs Supportrarnas pris
2010 Grebbestads IFs Bästa målskytt A-laget
21 mål
2009 Grebbestads IFs Mattssons Pris
I en ny ungdomlig krets i truppen har vinnaren utmärkt sig genom sin stora träningsvillighet och härliga engagemang. Han är normalt en målskytt av rang och genom sin snabbhet är han ett ständigt orosmoment för alla försvar. Tack vare mycket och mångsidig träning har han snabbt kommit tillbaka i laget efter skada och kunnat spela de flesta av årets matcher.
2009 Grebbestads IFs Bästa målskytt B-laget
21 mål
2008 Grebbestads IFs Bästa målskytt A-laget
10 mål

170218 DM Lysekils AIK (b) 5-0 Cf 2 mål
170222 DM Hamburgsunds IF (h) 9-0 Ocmf 4 mål 1 assist
170225 Träning Kråkeröy IL, Norge (b) 1-1 Cf 1 mål
170304 Träning Östsiden IL, Norge (b) 1-3 Cf 75:e
170315 Träning IK Svane (h) 3-1 Cf 1 mål 63:e
170322 DM Stångenäs AIS (b) 13-0 Avb 2 mål 62:e
76:e
160213 Träning Kråkeröy IL, Norge (h) 2-0 Avb 43:e
160224 Träning IK Svane (h) 2-1 Vmf 1 assist
160227 DM Skärhamns IK (b) 5-0 Avb 2 mål 61:e
160307 Träning Stenungsunds IF (b) 2-0 Avb 46:e
160312 Träning Gunnilse IS (b) 4-5 Vmf 1 assist
160320 DM IK Oddevold (b) 2-0 Avb 70:e
160325 Träning Sarpsborg FK, Norge (h) 9-1 Hmf 1 mål 4 assist
160401 Träning Torslanda IK (b) 1-2 Avb 1 assist 68:e
160409 Div II Lidköpings FK (b) 0-1 Avb 80:e
160416 Div II Gunnilse IS (h) 3-3 Avb
160422 Div II Skövde AIK (b) 4-2 Avb
160429 Div II IK Gauthiod (h) 4-1 Avb 1 mål 75:e
160505 Div II Rynninge IK (h) 1-0 Avb 70:e
160508 Div II IFK Kumla (b) 1-4 Hmf
160513 Div II Vänersborgs FK (h) 0-3 Avb 66:e
160518 DM Stångenäs AIS (b) 7-0 Cf 4 mål
160521 Div II Kortedala IF (b) 1-1 Cf 16:e
160528 Div II Karlstad BK (h) 0-3 Avb 51:e
160602 Div II Stenungsunds IF (b) 0-2 Cf 55:e
160611 Div II Skoftebyns IF (h) 0-2 Avb 61:e
160615 Sv. Cupen Qviding FIF (h) 3-1 Avb 73:e
160618 Div II Örebro Syrianska IF (b) 2-3 Avb 72:e
160623 Div II IFK Uddevalla (h) 1-2 Avb 80:e
160629 Div II Gunnilse IS (b) 2-1 Avb 55:e
160729 Div II Lidköpings FK (h) 2-0 Avb 91:e
160803 DM IK Oddevold (h) 1-3 Avb 55:e
160806 Div II Skövde AIK (h) 1-0 Avb 82:e
160812 Div II IK Gauthiod (b) 3-2 Avb
160820 Div II Rynninge IK (b) 2-1 Cf 1 assist 88:e
160824 Sv. Cupen Kalmar FF (h) 0-3 Avb 63:e
160827 Div II IFK Kumla (h) 3-2 Avb 77:e
160903 Div II Vänersborgs FK (b) 4-3 Avb
160910 Div II Kortedala IF (h) 4-0 Cf 58:e
160917 Div II Stenungsunds IF (h) 4-2 Avb 66:e
160924 Div II Karlstad BK (b) 0-6 Avb 58:e
161003 Div II IFK Uddevalla (b) 0-4 Avb 74:e
161008 Div II Örebro Syrianska IF (h) 5-0 Cf 2 mål 1 assist
161015 Div II Skoftebyns IF (b) 2-2 Cf 55:e
150207 Träning Munkedals IF (h) 6-0 Cf 3 mål 1 assist
150214 Träning Selbak TIF (b) 3-1 Hmf 1 assist 68:e
150221 Träning IL Borgar, Norge (h) 5-3 Cf 1 mål 76:e
150224 Träning IK Svane (b) 6-1 Cf 2 mål 2 assist
150228 Träning Kråkeröy IL, Norge (b) 0-4 Avb 46:e
150305 Träning Kungshamns IF (b) 6-0 Cf 60:e
150309 Träning IK Oddevold (b) 1-3 Avb 53:e
150314 Träning Gunnilse IS (b) 1-4 Cf 69:e
87:e
150323 Träning Österlen FF (b) 4-3 Avb 2 mål 46:e
150403 Träning Melleruds IF (h) 2-0 Avb 71:e
150411 Div II Lidköpings FK (h) 1-1 Avb 60:e
150418 Div II Rynninge IK (b) 6-2 Cf 1 mål 1 assist 79:e
150424 Div II Karlstad BK (h) 0-0 Cf
150501 Div II Nordvärmlands FF (b) 3-3 Cf 1 assist 70:e
150505 DM Herrestad AIF (b) 1-0 Cf 46:e
150509 Div II Karlslunds IF HFK (h) 2-1 Cf 1 mål 55:e
150513 Div II IFK Skövde FK (b) 3-1 Cf 2 assist 64:e
150516 Div II Tibro AIK FK (h) 2-1 Avb 1 mål 73:e
150524 Div II FC Trollhättan (b) 0-2 Cf 56:e
150528 Div II Vänersborgs FK (h) 2-0 Avb 80:e
150603 Div II Stenungsunds IF (b) 2-0 Avb 79:e
150612 Div II IFK Uddevalla (h) 0-1 Avb 81:e
150627 Div II Rynninge IK (h) 3-1 Avb 76:e
150724 Träning Gunnilse IS (h) 3-1 Avb 1 mål 59:e
150801 Div II Karlstad BK (b) 2-3 Avb 81:e
150803 Träning IFK Strömstad (b) 6-1 Cf 3 mål
150815 Div II Karlslunds IF HFK (b) 3-2 Avb 71:e
150819 DM IK Oddevold (h) 4-0 Avb 1 mål 61:e
150822 Div II IFK Skövde FK (h) 3-1 Avb 1 mål 66:e
150829 Div II Tibro AIK FK (b) 7-0 Hmf 1 mål 1 assist 70:e
150901 DM IFK Uddevalla (h) 2-0 Avb 1 assist 73:e
150905 Div II FC Trollhättan (h) 4-1 Avb 76:e
150912 Div II Stenungsunds IF (h) 3-2 Avb 86:e
150926 Div II Skövde AIK (h) 1-0 Avb 61:e
151010 Div II IK Gauthiod (h) 3-2 Avb 1 mål 59:e
140205 Träning Östsiden IL, Norge (h) 2-2 Cf 72:e
140215 DM IK Svane (h) 5-1 Vmf 2 mål 2 assist
140218 Träning Kungshamns IF (h) 6-1 Vmf 1 mål 71:e
140308 Träning Kråkeröy IL, Norge (h) 2-0 Cf
140309 DM Groheds IF (h) 5-0 Avb 1 mål 59:e
140315 Träning Gunnilse IS (b) 5-2 Vmf 1 assist
140322 Träning IK Oddevold (b) 0-2 Avb 46:e
140405 Träning IFK Uddevalla (b) 1-4 Hmf 46:e
140418 Div II Carlstad United BK (h) 0-1 Avb
140426 Div II Lerums IS (b) 3-2 Avb 1 assist 16:e
140501 Div II Lärje-Angereds IF (h) 3-1 Avb 1 assist 34:e
140505 Div II Stenungsunds IF (h) 5-1 Vmf 77:e
140510 Div II IFK Ölme (b) 1-0 Vmf
140517 Div II Ytterby IS (h) 3-4 Cf 80:e
140524 Div II IK Gauthiod (b) 3-2 Vmf 1 mål 2 assist
140528 Div II Karlstad BK (h) 1-0 Vmf 71:e
140601 Div II Tibro AIK FK (b) 3-5 Vmf
140609 Div II Torslanda IK (h) 4-1 Cf 1 mål 67:e
140614 Div II Nordvärmlands FF (b) 0-0 Cf
140618 Div II IFK Åmål (h) 3-1 Vmf 46:e
140628 Div II Carlstad United BK (b) 0-1 Vmf 46:e
140718 Träning Vänersborgs FK (h) 3-1 Avb 58:e
140722 Träning IFK Uddevalla U-19 (h) 12-1 Cf 2 mål 46:e
84:e
140729 Div II Lidköpings FK (h) 2-1 Vmf 59:e
140802 Div II Lerums IS (h) 2-2 Avb
140806 Sv. Cupen Utsiktens BK (h) 0-1 Cf
140812 Div II Lärje-Angereds IF (b) 2-1 Hmf 63:e
140815 Div II Stenungsunds IF (b) 0-1 Hmf 61:e
140823 Div II IFK Ölme (h) 2-3 Vmf 1 mål 73:e
140906 Div II IK Gauthiod (h) 1-0 Avb 79:e
140920 Div II Karlstad BK (b) 1-3 Avb 46:e
140927 Div II IFK Åmål (b) 3-1 Vmf 67:e
141004 Div II Nordvärmlands FF (h) 3-4 Vmf 1 mål 69:e
130216 Träning Ödsmåls IK (h) 4-0 Cf 46:e
130223 Träning Kungshamns IF (h) 0-0 Cf
130303 DM Hamburgsunds IF (h) 7-0 Cf 3 mål 1 assist
130309 Träning Herrestad AIF (h) 2-0 Cf 65:e
130316 DM Svarteborg FK (b) 5-3 Avb 1 assist 61:e
130319 Träning IFK Uddevalla (h) 3-3 Cf 56:e
130525 Div III Stenungsunds IF (h) 1-2 Avb 1 mål 70:e
130601 Div III Västra Frölunda IF (b) 2-1 Avb 1 assist 66:e
130606 Div III Stångenäs AIS (b) 4-1 Avb 50:e
130615 Div III Vänersborgs IF (h) 1-1 Cf 1 assist
130619 Div III Kärra KIF (b) 4-1 Vmf 1 mål 72:e
130629 Div III Kärra KIF (h) 5-0 Hmf 1 mål 62:e
130727 Träning Gunnilse IS (h) 3-2 Cf 1 mål 67:e
130730 DM IFK Lane (b) 4-1 Cf 1 assist
130809 Div III Vänersborgs IF (b) 3-0 Cf 90:e
130814 Div III Stångenäs AIS (h) 0-0 Cf 69:e
130817 Div III Västra Frölunda IF (h) 1-1 Cf
130824 Div III Stenungsunds IF (b) 2-1 Avb 75:e
130831 Div III Gunnilse IS (h) 2-3 Hmf 80:e
130904 DM Kungshamns IF (b) 3-1 Cf 1 mål 78:e
86:e
130907 Div III Melleruds IF (b) 3-0 Avb 2 mål 58:e
130914 Div III Edet FK (h) 5-2 Cf 1 assist
130921 Div III Älvsborg FF (b) 4-1 Cf 52:e
130928 Div III Ahlafors IF (h) 3-0 Avb
131006 Div III Skoftebyns IF (b) 3-2 Avb 84:e
131219 Träning IK Oddevold (b) 3-4 Cf 46:e
77:e
110302 DM Hamburgsunds IF (b) 2-1 Cf 2 mål
100227 Träning IFK Uddevalla P-93 (b) 3-2 Hmf
100313 Träning Tistedalen T&IF, Norge (b) 2-1 Ohmf 1 assist 80:e
100402 Träning Herrestad AIF (b) 1-3 Vmf 81:e
86:e
100410 Träning Glommen IF (b) 4-1 Cf 41:e
100416 Div IV Ödsmåls IK (h) 6-1 Cf 1 mål 3 assist 75:e
82:e
100423 Div IV Eds FF (b) 0-1 Cf
100501 Div IV Stigens IF (h) 4-1 Cf 1 mål 1 assist 81:e
100508 Div IV IFK Strömstad (b) 0-1 Cf
100513 Div IV Kungshamns IF (h) 0-1 Hmf
100521 Div IV Myckleby IK (b) 4-3 Hmf 1 mål 2 assist
100528 Div IV IFK Åmål (b) 1-6 Hmf 1 mål
100604 Div IV Lysekils FF (h) 3-2 Hmf 2 mål
100606 Träning IFK Göteborg (h) 0-4 Cf 46:e
70:e
100609 Div IV Stenungsunds IF (b) 0-0 Cf 56:e
68:e
100615 Div IV Henåns IF (h) 2-2 Vmf 2 mål
100619 Div IV Vallens IF (b) 1-1 Hmf 1 mål
100628 Div IV Ödsmåls IK (b) 5-0 Cf 2 mål 1 assist
100701 Div IV Eds FF (h) 2-1 Cf 2 assist
100727 Träning Stryn TIL, Norge (h) 6-5 Cf 5 mål
100731 Träning Dalen/Krokslätts FF (h) 1-6 Cf 1 mål
100804 Div IV Stigens IF (b) 0-1 Cf 75:e
100807 Div IV IFK Strömstad (h) 0-1 Vmf
100814 Div IV Kungshamns IF (b) 0-3 Hf
100821 Div IV Myckleby IK (h) 7-1 Cf 5 mål 1 assist
100828 Div IV IFK Åmål (h) 1-6 Cf 74:e
100904 Div IV Lysekils FF (b) 7-2 Avb 2 mål 1:e
85:e
100911 Div IV Stenungsunds IF (h) 1-2 Hmf
100919 Div IV Henåns IF (b) 4-2 Cf 3 mål
100925 Div IV Vallens IF (h) 0-2 Avb 1:e
090228 Träning Berg IL, Norge (b) 2-3 Cf 29:e
30:e
090404 Träning Tistedalen T&IF, Norge (b) 1-5 Cf
090410 Träning Stångenäs AIS (h) 0-2 Cf 75:e
090419 Div IV Eds FF (h) 0-4 Avb
090425 Div IV Smögens IF (b) 4-2 Cf 1 mål 87:e
090501 Div IV Håfreströms IF (h) 4-1 Cf 2 mål
090508 Div IV IFK Uddevalla (b) 2-2 Cf
090515 Div IV IFK Strömstad (h) 2-3 Cf 1 assist
090520 Div IV Stenungsunds IF (b) 1-2 Cf 1 assist
090529 Div IV Henåns IF (b) 0-2 Cf
090612 Div IV IFK Åmål (b) 2-4 Vmf
090623 Div IV Vallens IF (h) 1-4 Hmf 79:e
090627 Div IV Hogstorps IF (b) 3-6 Cf 2 assist
090701 Div IV Eds FF (b) 1-2 Cf
090725 Träning Dalen/Krokslätts FF (h) 1-1 Cf 85:e
090801 Träning Halvorstorp IS (h) 3-2 Cf 1 mål
090807 Div IV Smögens IF (h) 3-1 Cf 1 mål 46:e
72:e
090812 Div IV Håfreströms IF (b) 3-2 Cf 40:e
67:e
090815 Div IV IFK Uddevalla (h) 2-6 Cf
090821 Div IV IFK Strömstad (b) 1-4 Vmf 1 mål 86:e
090905 Div IV Henåns IF (h) 3-1 Cf 1 mål
090912 Div IV Lysekils FF (b) 2-3 Hmf 1 mål 75:e
83:e
88:e
090920 Div IV IFK Åmål (h) 3-2 Hmf 3 assist
090926 Div IV Vallens IF (b) 2-2 Vmf
091004 Div IV Hogstorps IF (h) 3-1 Vmf 2 assist
080813 Div IV Henåns IF (h) 2-0 Cf 85:e
080816 Div IV Kungshamns IF (b) 1-2 Cf 1 mål
080822 Div IV IFK Strömstad (h) 2-2 Cf
080827 Div IV Dals Långed IK (b) 3-2 Cf 1 mål
080830 Div IV Lysekils FF (h) 7-2 Cf 2 mål 1 assist 76:e
85:e
080911 Div IV Grundsunds IF (b) 5-2 Cf 2 mål
080914 Div IV IFK Uddevalla (h) 2-3 Cf 1 mål
080920 Div IV Eds FF (h) 1-1 Cf
080928 Div IV Hogstorps IF (b) 1-5 Cf
081004 Div IV Ödeborgs IF (h) 7-0 Cf 3 mål 1 assist 58:e
76:e
070728 Träning Dalen/Krokslätts FF (h) 0-3 Cf 82:e

20081010101000
200930282071021
20102423222122
2013181115536
20142414204410
201531182061112
201635292231326
Totalt172133129564377

Träningsstart för Grebbestad och så även för Olle
Intervju med korsbandsskadade Olle Kristoffersson
Storseger med bitter eftersmak
Påskrift nr 2 – Olle Kristoffersson klar för 2017
#10 Luftens baron talar ut
David Olsson och Olle Kristoffersson skrev på nytt kontrakt idag
Fotbollsabstinens
Ekot nr 4 - Julspecial
Supportrarnas Pris 2015
Eko från omklädningsrummet - del 3 - Update
Eko från omklädningsrummet del 2
Olle, Totte, Tobbe och Daniel klara för 2015 - Update
Supportrarnas Pris 2014, omröstningen nu stängd! Sverige, vi har en vinnare!
Olle och Markus med i Bohuslänings pod
#10 Olle Kristoffersson - starkare än under fjolåret
Olle Kristoffersson comeback i morgon
Vi besöker sjukstugan…
Olle Kristoffersson skadad
Olle Kristoffersson klar för Grebbestad
Breaking news! Olle lämnar Grebbestad
Grebbestad spelade oavgjort mot serieledarna
Olle skadad
Video: Kontraktssäkrande mål!



Inför Örebro Syria...

Årsfest 2018

Årsfest 2018

Årsfest 2018





Helgen startar bra med 3 poäng igår, idag ytterligare 3 efter 3-1 för HIF/GIF mot Tanum och chans för F0406 senare idag mot Strömstad....

Div II Norra Götaland
Igår 14:00

SÄVEDALENS IF
2-0

Siljevi, Grebbestad
Div II Norra Götaland
2019-08-31 15:00
VÄNERSBORGS FK (b)
Vänersvallen, Vänersborg


 
HIF/GIF div. 6
Tanums IF (h) 3 - 1
Idag 13:00
Sundvallen

F04-06
IFK Strömstad (b)
10 minuter sedan
Strömsvallen

F04-06
Ödsmåls IK (b)
2019-08-31 17:00
Ödsmåls IP