Anders Tjernberg

Tjerna
36 år
187 cm
82 kg
Inköpare
Vänersborgs IF
2011

En glädjespridare utanför och på planen.
Extremt lojal spelare och backup i A-lagsmålet.
Tidigare klubbar:
- Vänersborgs IF, Vänersborgs FK och Grebbestads IF

- 2017-03-21 Förlänger med Grebbestad för 2017

- 2017-11-30 Förlänger med Grebbestad för 2018

- 2019-01-19 Förlänger med Grebbestad för 2019

- 2019-12-09 Förlänger med Grebbestad för 2020

2018 Grebbestads IFs Årets personlighet
Årets personlighet 2018 Juryns motivering: Årets vinnare är en person som definitivt har en personlighet den kan i och för sig vara både positiv och negativ. Han har aldrig "förlorat" en diskussion. Han tar och får stor plats i omklädningsrummet där tejp och kläder ofta är i focus. Han är en värdig vinnare av utmärkelsen årets personlighet 2018.

200208 Träning Bengtsfors IF (h) 1-0 Avb Mv 46:e
200214 Träning IFK Uddevalla (b) 3-2 Mv
200226 Träning IK Oddevold (h) 1-0 Avb Mv
200229 Träning Kråkeröy IL, Norge (h) 5-1 Avb Mv
200306 Träning Rakkestad IF, Norge (h) 7-0 Mv
200310 Träning IFK Strömstad (b) 5-2 Avb Mv
200614 Div II IFK Åmål (h) 3-0 Avb Mv
200624 Div II Lidköpings FK (b) 1-1 Avb Mv
200707 DM Henån-Gilleby IF (b) 4-1 Mv
190209 Träning Stenungsunds IF (h) 1-5 Avb Mv
190215 Träning Munkedals IF (h) 3-0 Mv
190223 Träning IK Gauthiod (b) 3-0 Avb Mv
190302 Träning IK Oddevold (h) 0-0 Avb Mv
190306 Träning IFK Uddevalla (b) 1-2 Mv
190312 Träning Kungshamns IF (b) 2-4 Mv
190330 Träning Kvik Halden FK, Norge (b) 1-2 Avb Mv
190406 Div II IK Gauthiod (b) 2-2 Avb Mv
190413 Div II Örebro Syrianska IF (h) 1-3 Avb Mv
190419 Div II IFK Uddevalla (h) 3-1 Avb Mv
190427 Div II Torslanda IK (b) 3-1 Avb Mv
190501 Div II IFK Tidaholm (h) 2-1 Avb Mv
190511 Div II Sävedalens IF (b) 3-2 Avb Mv
190517 Div II Vänersborgs FK (h) 1-2 Avb Mv
190525 Div II IFK Åmål (b) 0-1 Avb Mv
190530 Div II Nordvärmlands FF (h) 4-4 Avb Mv
190602 Div II Lidköpings FK (b) 1-1 Avb Mv
190608 Div II Stenungsunds IF (h) 2-1 Avb Mv
190615 Div II Vårgårda IK (b) 3-2 Avb Mv
190620 Div II Vänersborgs IF (h) 0-0 Avb Mv
190625 Sv. Cupen FC Trollhättan (h) 0-4 Avb Mv
190629 Div II Örebro Syrianska IF (b) 3-0 Avb Mv
190705 Div II IK Gauthiod (h) 1-0 Avb Mv
190730 DM Ljungskile SK (h) 0-1 Avb Mv
190805 Div II IFK Uddevalla (b) 5-3 Avb Mv
190810 Div II Torslanda IK (h) 6-1 Avb Mv
190817 Div II IFK Tidaholm (b) 3-1 Avb Mv
190824 Div II Sävedalens IF (h) 2-0 Avb Mv
190831 Div II Vänersborgs FK (b) 0-4 Avb Mv
190907 Div II IFK Åmål (h) 3-1 Avb Mv
190914 Div II Lidköpings FK (h) 2-1 Avb Mv
190921 Div II Nordvärmlands FF (b) 2-5 Avb Mv
190928 Div II Vänersborgs IF (b) 3-1 Avb Mv
191005 Div II Vårgårda IK (h) 4-0 Avb Mv
191013 Div II Stenungsunds IF (b) 0-3 Mv
191019 Div I-kval BK Olympic (h) 1-1 Avb Mv
191026 Div I-kval IFK Berga (b) 0-2 Avb Mv
180203 Träning IK Gauthiod (h) 3-2 Avb
180210 Träning IFK Uddevalla (h) 2-1 Avb Mv
180217 Träning FC Trollhättan (b) 2-2 Avb Mv
180303 Träning Vänersborgs FK (b) 4-3 Mv
180306 Träning Örgryte IS (b) 1-3 Avb Mv
180310 Träning Torslanda IK (b) 2-1 Mv
180313 DM Skärhamns IK (b) 8-0 Mv
180317 Träning Kvik Halden FK, Norge (b) 1-1 Mv
180330 Träning Ljungskile SK (h) 0-0 Avb Mv
180407 Div I Oskarshamns AIK (h) 1-2 Avb Mv
180414 Div I Torns IF (b) 1-2 Avb Mv
180421 Div I FK Karlskrona (h) 0-2 Avb Mv
180428 Div I Lunds BK (b) 2-2 Avb Mv
180506 Div I Ängelholms FF (h) 2-1 Avb Mv
180510 Div I Utsiktens BK (b) 0-3 Avb Mv
180518 Div I Tvååkers IF (h) 0-1 Avb Mv
180523 DM Henåns IF (b) 4-0 Mv
180527 Div I Mjällby AIF (b) 2-3 Avb Mv
180602 Div I Skövde AIK (h) 1-2 Avb Mv
180606 Div I IK Oddevold (b) 1-1 Avb Mv
180609 Div I Åtvidabergs FF (h) 3-1 Avb Mv
180617 Div I Ljungskile SK (b) 0-2 Avb Mv
180624 Div I Kristianstad FC (h) 3-1 Avb Mv
180630 Div I Husqvarna FF (h) 1-2 Avb Mv
180706 Div I Eskilsminne IF (b) 2-1 Avb Mv
180713 Div I IK Oddevold (h) 1-1 Avb Mv
180719 Div I Åtvidabergs FF (b) 1-3 Avb Mv
180814 DM Stenungsunds IF (b) 1-0 Avb Mv
180818 Div I Lunds BK (h) 2-1 Avb Mv
180908 Div I Kristianstad FC (b) 2-2 Avb Mv
180911 DM IFK Uddevalla (b) 2-1 Avb Mv
180915 Div I Ljungskile SK (h) 1-2 Avb Mv
180923 Div I FK Karlskrona (b) 1-1 Avb Mv
180929 Div I Skövde AIK (b) 0-3 Avb Mv
181006 Div I Torns IF (h) 2-2 Avb Mv
181013 Div I Tvååkers IF (b) 1-2 Avb Mv
181020 Div I Oskarshamns AIK (b) 2-2 Avb Mv
181027 Div I Mjällby AIF (h) 3-2 Avb Mv
181103 Div I Utsiktens BK (h) 4-1 Avb Mv
181110 Div I Husqvarna FF (b) 3-2 Avb
170218 DM Lysekils AIK (b) 5-0 Mv
170222 DM Hamburgsunds IF (h) 9-0 Mv
170225 Träning Kråkeröy IL, Norge (b) 1-1 Avb Mv
170304 Träning Östsiden IL, Norge (b) 1-3 Avb Mv
170311 Träning Trollhättans BOIS (h) 3-0 Avb Mv 46:e
170315 Träning IK Svane (h) 3-1 Avb Mv
170322 DM Stångenäs AIS (b) 13-0 Mv
170325 Träning Spånga IS FK (b) 2-2 Avb Mv
170331 Träning Torslanda IK (b) 2-0 Avb Mv
170408 Div II Karlstad BK (h) 1-1 Avb Mv
170414 Div II Vänersborgs FK (b) 0-0 Avb Mv
170422 Div II Nordvärmlands FF (h) 2-0 Avb Mv
170501 Div II FC Trollhättan (b) 5-0 Avb Mv
170505 Div II IFK Uddevalla (h) 1-0 Avb Mv
170509 DM Kungshamns IF (h) 1-0 Mv
170513 Div II Vårgårda IK (b) 3-1 Avb Mv
170520 Div II FBK Karlstad (b) 1-0 Avb Mv
170524 Div II Vänersborgs IF (h) 3-1 Avb Mv
170528 Div II Lerums IS (b) 1-2 Avb Mv
170602 Div II Lidköpings FK (h) 4-1 Avb Mv
170610 Div II Skoftebyns IF (b) 1-0 Avb Mv
170616 Div II Stenungsunds IF (h) 2-0 Avb Mv
170626 Div II IK Gauthiod (b) 1-0 Avb Mv
170701 Div II Vänersborgs FK (h) 1-0 Avb Mv
170722 Träning IK Kongahälla (h) 11-0 Mv
170724 DM IFK Uddevalla (b) 2-4 Avb Mv
170729 Div II Karlstad BK (b) 0-0 Avb Mv
170805 Div II Nordvärmlands FF (b) 0-0 Avb Mv
170812 Div II FC Trollhättan (h) 3-2 Avb Mv
170818 Div II IFK Uddevalla (b) 3-1 Avb Mv
170826 Div II Vårgårda IK (h) 3-0 Avb Mv
170902 Div II FBK Karlstad (h) 7-1 Avb Mv
170908 Div II Vänersborgs IF (b) 1-2 Avb Mv
170916 Div II Lidköpings FK (b) 3-1 Avb Mv
170923 Div II Lerums IS (h) 1-0 Avb Mv
170930 Div II IK Gauthiod (h) 3-4 Avb Mv
171007 Div II Stenungsunds IF (b) 0-0 Avb Mv
171015 Div II Skoftebyns IF (h) 1-0 Avb Mv
160213 Träning Kråkeröy IL, Norge (h) 2-0 Avb Mv
160220 Träning Vänersborgs IF (h) 2-0 Avb
160224 Träning IK Svane (h) 2-1 Avb Mv
160508 Div II IFK Kumla (b) 1-4 Avb Mv 46:e
160528 Div II Karlstad BK (h) 0-3 Avb Mv
160812 Div II IK Gauthiod (b) 3-2 Avb Mv
161015 Div II Skoftebyns IF (b) 2-2 Avb Mv
150323 Träning Österlen FF (b) 4-3 Avb Mv
150505 DM Herrestad AIF (b) 1-0 Avb Mv
110730 Träning Dalen/Krokslätts FF (h) 3-5 Avb 61:e

2011400040
2012900090
2013900090
2014610061
201514000140
201613110121
201715000150
201810000100
2019501040
Totalt85220832

Anders Tjernberg förlänger med Grebbestad
Klara spelare och ledare för 2020
Anders Tjernberg förlänger med Grebbestad!
#31 Anders Tjernberg klar för 2018
Tjernberg och Mustafa klara
Fotbollsabstinens



Träning 2020-06-12

Träning 2020-05-11

Grebbestad-Rakkest...

Anders Tjernberg f...





Någon som vet hur det går för Totte i Häcken? Inte varit med på bänken på länge vad jag kan se.

Distriktsmästerskap
2020-07-07 19:00

HENÅN-GILLEBY IF
4-1

Tavlebordsvallen, Henån
Div II Norra Götaland
2020-08-07 19:00
VÅRGÅRDA IK (b)
Tånga Hed, Vårgårda


 
Inga matcher för de andra lagen den närmaste veckan finns inlagda.