Fotbollsproffs i Europa från norra Bohuslän

Gustav Henriksson, född 1998. Född och skolad i Grebbestads IF har ju nu efter drygt 6 år i Elfsborg, 2014-2021, blivit proffs i RZ Pellets Wolfsberger AC i Österrike.

Följande 6 spelare med moderklubb i norra Bohuslän (Lysekil, Munkedal, Sotenäs, Tanum och Strömstad) har tidigare blivit utlandsproffs genom åren:

Örjan Persson, född 1942. Moderklubb Smögens IF -1960, Örgryte 1961-64, Dundee United 1964-67, Glasgow Rangers 1967-70, Örgryte 1971-74, Kungsbacka BI 1975-77, IF Väster 1978-80. Spelade 48 landskamper 1962-74, deltog i VM 1970 och 1974.

Jan Olsson, född 1944. Moderklubb Kungshamns IF -1964, GAIS 1965-69, Vfb Stuttgart 1969-71, GAIS 1971-74, Örgryte 1975-77, IF Väster 1977- ?. Spelade 23 landskamper 1967-73, deltog i VM 1970. Guldbollenvinnare 1970.

Jonas Söderlund, född 1967. Moderklubb Lysekils FF -1989, Grebbestads IF 1989-94, Lysekils FF 1995-96, Sarpsborg FK 1997-98, Grebbestads IF 1999-2019.

Dick Last, född 1969. Moderklubb Munkedals IF -1985, IK Oddevold 1986, IFK Göteborg 1987-88, IK Oddevold 1989-90, IFK Göteborg 1991-95 , IFK Norrköping 1996-97, IFK Göteborg 1998-99, Vejle BK Danmark 1999-2000, Örgryte IS 2000-08, IK Oddevold 2011. Spelat 1 landskamp 2002.

Magnus Kihlstedt, född 1972. Moderklubb Munkedal -1988, IK Oddevold 1989-96, Lilleström 1997-98, SK Brann 1999-2000, FC Köpenhamn 2001-05. Spelade 13 landskamper 1998-2004, deltog VM-truppen 2002.

Fredrik Risp, född 1980. Moderklubb Lysekils FF -1997, IFK Göteborg 1997-2005 (lån till AC Chievo Verona 2003), Gençlerbirliği SK 2005-06, Trabzonspor 2006-08, Ankaraspor AŞ 2008-09 (lån till Stabæk Fotball 2009), MKE Ankaragücü 2009, IFK Göteborg, 2010, Esbjerg FB 2010-11, PFC Levski Sofia 2011-12, Ethnikos Achna 2012-13, Kungsbacka City 2019- . Spelat 3 A-landskamper.


Vem är näste på tur ?

.

Jonas Söderlund Gustav Henriksson

50/50-lotteriets 5.110 kr vanns utav en glad Uddevallabo.

Div II Norra Götaland
2021-06-12 14:00

IK ODDEVOLD
1-2

Siljevi, Grebbestad
Div II Norra Götaland
2021-06-19 14:00
STENUNGSUNDS IF (h)
Siljevi, Grebbestad


 
P07/08
IFK Strömstad (b)
Imorgon 18:00
Strömsvallen

P07/08
Hedekas IF (h)
2021-06-19 10:30
Siljevi

F04-06
Munkedal/Svarteborg (b)
Imorgon 19:00
Munkedals IP