Oavgjort mot Uddevalla borta

Grebbestad spelade oavgjort 2-2 (1-2) borta mot en av seriefavoriterna, IFK Uddevalla. Grebbestad gjorde en fin första halvlek men Uddevalla hade bra tryck i den andra och var närmast vinst.

Den oavgjorda matchen var faktiskt den sjätte på raken borta mot Uddevalla, fyra seriematcher och två träningsmatcher, detta sedan 2004.

Annars började denna match mycket trevande från båda lagen och man tilläts ganska ostörda att rulla boll i sin egen backlinje och det hände egentligen inte så mycket före det gått tolv minuter av matchen.

Då fick Grebbestad en hörna som Arber Plava spelade kort och fick tillbacka. På väg in i straffområdet grundlurade han en Uddevallaback och den utrusande målvakten Joakim Emilsson fällde Arber och Grebbestad fick straff. En straff som Arber själv tog hand om och målvakten var aldrig nära att rädda trots att han gick åt rätt håll, 0-1.

Efter målet blev det lite bättre fart på hemmalaget och bara minuten efter rullade Uddevalla upp Grebbestads försvar och Jakob Andreasson kom i fint skottläge men avslutade över.

Några minuter senare var Uddevalla nära igen då ett långt uppspel nicktouchades till Benjamin Eriksson tog sig igenom till fint läge men John Carlsson gjorde en fin reflexräddning.

Efter 31 minuter kom Uddevallas kvittering. Efter en hörna, som man fick lite billigt efter slarv i Grebbestad, så blev det lite nickar fram och tillbaka innan Benjamin Eriksson kunde nicka in 1-1.

Men bara fyra minuter senare var Grebbestad åter i ledningen. Uddevallas Jesper Landberg gjorde då ett inhopp för Uddevalla och hann nog bara vara på planen i ca tio sekunder innan han olyckligt nickade in Mikael Albrektssons inlägg i eget mål.

I slutminuterna fick sedan Olle Kristoffersson ett läge som inte såg så farligt ut då ena mittbacken såg ut att ha händelserna under kontroll då han skulle täcka hem bollen till egen målvakt men Olle slängde fram benet och fick på ett bra skott men rakt på målvakten som var på väg ut.

Sedan i halvlekens sista sekunder hade Uddevallas Jakob Andreasson ett mycket bra långskott som dock gick aningens utanför och Grebbestad kunde gå till halvtidvila med ledning 1-2.

I andra halvlek blev det redan från början mycket Uddevalla och det var nära direkt efter en frispark som lyftes in och John Carlsson såg inte riktigt ut att ha det underkontroll men lyckades ändå tippa bollen till en hörna.

Efter 50 minuter kom Uddevallas kvittering. Ett skott touchade en Grebbestadförsvarare och gick i en båge och då kom Benjamin Eriksson i full fart och fick på en fantastik volley till 2-2.

Men visst luktade det offside men assisterande domaren var säker på sin sak och möjligen var det touchen som gjorde att det såg ut som en offside. Men faktum är att det blev att mycket vackert mål.

Uddevalla fortsatte att trycka på och gå för ett ledningsmål och Benjamin Eriksson var hela tiden farlig och efter 53 minuter vann han en löpduell med Grebbestad Felix Norén och slog på ett inspel som John Carlsson tappade och Uddevalla spelare var först på returen men sköt längs med mållinjen.

Ytterligare några minuter senare tog sig Marcus Knutsen igenom Grebbestads försvar lite väl lättvindigt men han fick bollen något långt framför sig och John Carlsson kunde komma ut och rensa bort bollen.

Efter 65 minuter var det ytterst nära 3-2 för Uddevalla när ett inspel hittade fram till Marcus Knutsen som från mycket nära håll vidarebefordrade bollen mot mål med John Carlsson sprattlade till och på något märkligt sätt lyckades han freda sitt mål. – Den har jag ingen aning om hur jag lyckades ta, sa John nöjt efter matchen.

Efter 75 minuter drog Uddevallas Johan Sahlin onödigt på sig ett rött kort på direkten sedan han sagt något olämpligt. Efter detta jämnade det ut sig lite mer men fortsatt var det Uddevalla som var något bättre på planen.

Efter 78 minuter kom Uddevallas Magnus Skoglund i fint läge och slog på ett skruvat skott mot den bortre stolpen men John Carlsson gjorde en ny fin räddning.

Magnus Skoglund fick några minuter senare ett nytt fint läge när Grebbestad inte fick bort bollen efter en frispark men skottet från nära håll gick tätt över.

När vi kom in i matchen fem sista minuter lyckades äntligen Grebbestad få till något framåt och efter en frispark kom andrabollen ut till Mattias Svensson som sköt ett skäligt vänsterskott men Uddevallas målvakt Joakim Emilsson hade full kontroll och räddade.

Tre minuter in på tilläggstiden lyfte Grebbestad in en frispark som Mikael Albrektsson nicktouchade mot mål och från läktarhåll såg det småfarligt ut men av Joakim Emilssons agerande så var det någ inte så farligt ändå och han tog lätt hand om bollen och 2-2 stod sig matchen ut.

– Vi var bra med i första halvlek och hade ett bra passningsspel även om halvleken var ganska jämn. Men sedan i den andra halvleken tog dom över och vi skall vara nöjda med en poäng. Vi gör en bra match försvarsmässigt trots att vi haft lite problem med laget och alla jobbade bra, sa Mikael Mattsson.

Mikael Mattsson vill framhålla Arber Plava som skapar det lilla kreativa som Grebbestad fick till i matchen. Dessutom var Niklas Palm, Martin Kalin och Felix Norén duktiga.

Dessutom gjorde målvakten John Carlsson sin hittills bästa match i Grebbestadströjan med flera fina räddningar.

Hos Uddevalla var Benjamin Eriksson mycket duktig.



Senaste matcherna

Herrsenior A Div II Norra Götaland
I förrgår 16:00

Siljevi, Grebbestad

GIF Andralag Division VI Herr
Igår 17:00
Sotenäs Fotboll 2-3
Havsvallen, Smögen

Kommande matcher

Herrsenior A Div II Norra Götaland
2026-05-29 19:15

Vänersborgs FK
Vänersvallen, Vänersborg

GIF Andralag Division VI Herr
2026-06-07 16:00

Hogstorps IF
Kvännevi, Bullaren

I övermorgon
Tösse IF (h)
Siljevi

Huvudpartners

Jan Ericssons
Minnesfond


Stjärnpartners


Strandvägenfem


Ungdomssektionens
Guldpartners


Se alla som stödjer GIF

Bli GIF-partner!