Seger i Danmark

Efter fem raka träningsmatcher lossnade det rejält för Grebbestad som i helgen varit på träningsläger i Fredrikshamn i Danmark.

Man spelade mot ett norskt div-3 lag som heter Seljord och efter en mycket väl genomförd match vann man med 2-0 efter 1-0 i paus.

Inledningen av matchen var ganska jämn och i kraft av medvinden skapade norrmännen några farliga chanser. Bla fick Fredrik Joling nicka undan på mållinjen vid en hörna. Dessutom hade norrmännen en farlig frispark som gick strax utanför.

Men efter detta tog Frans Greby och Stratos Kenstanlis över mittfältet för Grebbestad. Grebbestad skapade flera fina anfall och i mitten av halvleken så kunde man ta ledningen.

Efter ett inkast damp bollen ner hos Henrik Olofsson som klippte in 1-0 för Grebbestad. Grebbestad fortsatte med samma fina spel i den andra halvleken och framför allt Henrik Olofsson hade flera fina tillfällen där Seljords målvakt kunde rädda.

I mitten av halvleken kom så 2-0 kanske något turligt. Turligt kanske, men mycket rättvist då Henrik Olofssons skott studsade strax innan målvakten och fick en något hög bana som ställde denne.

En rakt igenom stark insats av Grebbestad som kanske är på gång och tränaren Sven-Erik Olsson var mycket nöjd. Bäst i Grebbestad var Frans Greby (lilla bilden), Stratos Kenstanlis, Henrik Olofsson och Roger Andersson.



Senaste matcherna

Herrsenior A Div II Norra Götaland
2026-09-19 14:00

Idrottsparken – Konstgräs, Motala

GIF Andralag Division VI Herr
2026-09-16 19:00

Bokenäs IF 5-2
Fjällbacka IP, Sälvik

Kommande matcher

Herrsenior A Div II Norra Götaland
I övermorgon 14:00
Skara FC
Siljevi, Grebbestad

I övermorgon
Tennis, 11:00
Hönö TPK (h)
Strömstad

Huvudpartners

Jan Ericssons
Minnesfond


Stjärnpartners


Strandvägenfem


Ungdomssektionens
Guldpartners


Se alla som stödjer GIF

Bli GIF-partner!