Då var det dags för en intervju med Grebbestads första nyförvärv för säsongen, Adeek Galleyr!
Adeek, Välkommen till Grebbestad IF
– Tack så mycket!
Berätta lite om vem är Adeek, ålder, familj osv
– Jag är en enkel kille. Jag är 22 år gammal och jag bor tillsammans med min mormor i Uddevalla. Min mamma och pappa är i mitt hemland Somalia.
För att lära känna dig lite mer, först berätta om din spelarkarriär, var du spelat och starta med din moderklubb?
– Jag kom till Sverige 2015 och då började jag spela i IFK Uddevalla. Jag var där i 4 år och sedan spelade jag med Oddevold 1 år. Därefter gick jag tillbaka till IFK Uddevalla och var där i ett ½ år när dom spelade i div 4. Sedan gick jag till Angered i div 2 i ett ½ år. 2020 gick jag till Vänersborg FK i div 2 och nu är det Grebbestads IF.
I fjol hörde du till Vänersborgs FK och du har ett klipp på din Facebooksida där du snurrar upp Grebbestadsförsvaret rejält. Dags att ta bort den nu? 😉
– Haha, Nej, det har alltid varit svårt att möta Grebbestad men där hade jag en bra match. Det var egentligen bara målet som saknades och jag var matchens lirare 😊 Så jag var väldigt nöjd med den matchen 😊
Vad är det som gör att du väljer att lämna Vänersborg för Grebbestad?
– Inte för att det blir stora förändringar. Men jag tror Grebbestad kan passa mig perfekt med min spelstil och med spelarna som jag känner till. Ledarna verkar goa och trevliga så jag vill prova och se om detta kan vara det rätta för mig. Jag tror att det kan bli riktigt bra för mig här.
Vad är dina styrkor (vi hoppar svagheter 😊 ) och vilken position spelar du vanligen på?
– Jag är en snabb teknisk spelare. Jag gillar att ha bollen, att pressa högt upp. Jag spela med stor passion.
Du har tränat med laget en period nu, vad är din känsla så här långt?
– Det känns riktigt bra och så här längt känns det bättre än förväntat till och med så jag trivs riktigt bra så det är kul att vara här!
Hur väl känner du till Grebbestads IF?
– Jag gjorde min första seniormatch mot Grebbestad när jag spelade för IFK Uddevalla 2017. Vi spelade en träningsmatch och om jag minns rätt förlorade vi med 2-1. Jag har ju spelat med Vänersborg njågra år med så jag har mött dom flera gånger och det brukar vara roliga matcher.
Målfarlig eller känner du att du kan göra fler mål än de du normalt sett gör?
– Jag känner att jag kan göra mycket poäng men på något viss har jag inte lyckats så bra med den biten de senaste åren men jag ser mig själv som en poängspelare.
Om du fick äta middag med vem som helst i hela världen, vem skulle du vilja satt mitt emot dig då?
– Min mamma!
Då tackar jag för intervjun och önskar lycka till framöver i Grebbestads IF!
– Tack så jättemycket
I denna nyhet: Herrsenior A Update: Adeek Galleyr första nyförvärvet till GIFs herrlag Adeek Galleyr

GAME DAY!
STORT TACK till Askengren som skänkt en kopiator till GIF på Siljevi
I förrgår 12:26
Huvudpartners
Stjärnpartners
Ungdomssektionens
Guldpartners







