Oliver Bergman under ”läkarvård”

Oliver Bergman räddade ju en boll, med huvudet igår och vi kollar lite läget med honom dagen efter.

Bilden är väl inte så illa som man kanske först tror när man ser bilden. Oliver är nämligen på förlossningen då han skall bli pappa!

Hej Oliver, hur är det med dig idag?
–Med mig är det okej, ont i huvudet och strul med örat men ändå bättre än igår

Du svarade ju för en fantomräddning när du åkte på en smäll. Antar du räddade med huvudet? Berätta om situationen
–Först släppte jag en dålig retur, sen fick jag försöka rädda upp situationen genom att agera 1mot1 vilket är min grej. Skottet träffade i huvudet från nära håll och jag föll även till marken och slog i huvudet då också.

Behövde du uppsöka läkarvård?
–Ingen läkarvård och förmodligen ingen hjärnskakning heller

Så ingen hjärnskakning?
–Även om de såklart är svårt att avgöra då man inte gör speciellt mycket åt hjärnskakning.

Du fick vård på planen i ca fem minuter innan du kunde fortsätta spela och hann med en bra räddning till. Men hur snabbt kände du ändå att du inte kunde fortsätta?
– Jag kände direkt efter den räddningen jag gjorde efter att det inte gick. Va som en dunkande känsla som gjorde mig orolig.

Vi önskar dig ett snabbt tillfrisknande? Och så önskar vi givetvis lycka till med dags stora händelse i övrigt för dig!
–Stort tack

I denna nyhet: Herrsenior A 2024-09-27 Herrestads AIF 0-1 Oliver Bergman Herrestad avgjorde efter GIF-slarv



Grebbestads IF gratulerar...
Lennart Stjern fyller 81 år!
Patrik Westersund fyller 54 år!
Hipp hipp hurra!
Lite från sidlinjen...

STORT TACK till Askengren som skänkt en kopiator till GIF på Siljevi
2026-04-16 12:26

Senaste matcherna

Herrsenior A Div II Norra Götaland
Igår 14:00

Siljevi, Grebbestad

I förrgår
Eds FF (b) 3-2
SJB Arena
Kommande matcher

Herrsenior A Div II Norra Götaland
2026-04-25 14:00
IK Tord
Siljevi, Grebbestad

GIF Andralag Division VI Herr
2026-04-26 16:30

Rosseröds IK
Sparvallen – Konstgräs, Tanumshede


Huvudpartners

Jan Ericssons
Minnesfond


Stjärnpartners


Strandvägenfem


Ungdomssektionens
Guldpartners


Se alla som stödjer GIF

Bli GIF-partner!